Aegean Airlines Airbus A320-232
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Aegean Airlines (AEE/A3) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 27| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SX-DGB | SX-DGB | FRA/EDDF | 584:15 |
| SX-DGD | SX-DGD | FRA/EDDF | 341:04 |
| SX-DGE | SX-DGE | MXP/LIMC | 327:49 |
| SX-DGI | SX-DGI | FRA/EDDF | 661:34 |
| SX-DGJ | SX-DGJ | BEG/LYBE | 105:35 |
| SX-DGY | SX-DGY | TIA/LATI | 387:57 |
| SX-DGZ | SX-DGZ | ATH/LGAV | 355:10 |
| SX-DNA | SX-DNA | CHQ/LGSA | 309:37 |
| SX-DNB | SX-DNB | MXP/LIMC | 218:15 |
| SX-DNC | SX-DNC | SVQ/LEZL | 274:55 |
| SX-DND | SX-DND | ATH/LGAV | 681:22 |
| SX-DNE | SX-DNE | ATH/LGAV | 381:08 |
| SX-DVG | Ethos | ATH/LGAV | 657:04 |
| SX-DVH | Nostos | FRA/EDDF | 239:12 |
| SX-DVI | Kinesis | LUX/ELLX | 384:34 |
| SX-DVJ | Exelixis | FRA/EDDF | 449:26 |
| SX-DVL | SX-DVL | IOA/LGIO | 269:22 |
| SX-DVM | SX-DVM | HER/LGIR | 173:12 |
| SX-DVN | SX-DVN | ZRH/LSZH | 224:27 |
| SX-DVQ | SX-DVQ | HER/LGIR | 251:46 |
| SX-DVR Booked | SX-DVR | ZTH/LGZA | 205:19 |
| SX-DVS | SX-DVS | SKG/LGTS | 194:12 |
| SX-DVT | SX-DVT | CFU/LGKR | 199:21 |
| SX-DVV | Cleisthenes | FRA/EDDF | 1,276:16 |
| SX-DVW | Nikos Kazantzakis | ATH/LGAV | 250:16 |
| SX-DVX | SX-DVX | FRA/EDDF | 352:04 |
| SX-DVY | SX-DVY | HER/LGIR | 194:52 |