Aegean Airlines Airbus A321-271NX
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | Aegean Airlines (AEE/A3) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 20| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SX-NAA | SX-NAA | ATH/LGAV | 300:45 |
| SX-NAB | SX-NAB | ATH/LGAV | 274:12 |
| SX-NAC | SX-NAC | ATH/LGAV | 120:03 |
| SX-NAD | SX-NAD | GVA/LSGG | 139:24 |
| SX-NAE | SX-NAE | HER/LGIR | 95:52 |
| SX-NAF | SX-NAF | LCA/LCLK | 72:31 |
| SX-NAG | SX-NAG | ATH/LGAV | 67:57 |
| SX-NAH | SX-NAH | BER/EDDB | 54:49 |
| SX-NAJ | SX-NAJ | ATH/LGAV | 42:35 |
| SX-NAK | SX-NAK | ATH/LGAV | 42:50 |
| SX-NAL | SX-NAL | ATH/LGAV | 77:02 |
| SX-NAM | SX-NAM | ATH/LGAV | 66:29 |
| SX-NAO | SX-NAO | DUS/EDDL | 22:59 |
| SX-NAP | SX-NAP | ATH/LGAV | 25:16 |
| SX-NAQ | SX-NAQ | ATH/LGAV | 20:06 |
| SX-NAR | SX-NAR | ATH/LGAV | 12:32 |
| SX-NAS | SX-NAS | ATH/LGAV | 8:12 |
| SX-NAU | SX-NAU | ATH/LGAV | 9:29 |
| SX-NAW | SX-NAW | TIA/LATI | 3:53 |
| SX-NAX | SX-NAX | ATH/LGAV | 9:35 |