Air Canada Airbus A330-343
Specifications
| ICAO code | A333 |
| Airline | Air Canada (ACA/AC) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 21,200 kg (46,738 lbs) |
| Range | 6,350 nm (11,760 km) |
| MLW | 187,000 kg (412,264 lbs) |
| MTOW | 242,000 kg (533,519 lbs) |
| ZFW | 175,000 kg (385,809 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 20| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| C-FDHG Booked | C-FDHG | MIA/KMIA | 531:12 |
| C-FDHU | C-FDHU | LHR/EGLL | 154:22 |
| C-GEFA | C-GEFA | YVR/CYVR | 664:55 |
| C-GEGC | C-GEGC | YYC/CYYC | 439:41 |
| C-GEGI | C-GEGI | GVA/LSGG | 310:23 |
| C-GEGP | C-GEGP | YYZ/CYYZ | 364:27 |
| C-GFAF | C-GFAF | YUL/CYUL | 514:57 |
| C-GFAH | C-GFAH | YYZ/CYYZ | 230:44 |
| C-GFAJ | C-GFAJ | FRA/EDDF | 150:14 |
| C-GFUR | C-GFUR | YVR/CYVR | 142:02 |
| C-GHKC | C-GHKC | YYC/CYYC | 260:20 |
| C-GHKR | C-GHKR | YVR/CYVR | 291:00 |
| C-GHKW | C-GHKW | BRU/EBBR | 102:30 |
| C-GHKX | C-GHKX | YYZ/CYYZ | 155:08 |
| C-GHLM | C-GHLM | YVR/CYVR | 183:56 |
| C-GKUG | C-GKUG | BRU/EBBR | 220:39 |
| C-GKUH | C-GKUH | CDG/LFPG | 260:43 |
| C-GOFV | C-GOFV | BRU/EBBR | 114:03 |
| C-GOFW | C-GOFW | CDG/LFPG | 219:20 |
| C-GXZD | C-GXZD | CDG/LFPG | 144:38 |