Air Canada Boeing 777-333(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Air Canada (ACA/AC) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 19| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| C-FITL | C-FITL | SYD/YSSY | 1,543:38 |
| C-FITU | C-FITU | NRT/RJAA | 1,327:39 |
| C-FITW | C-FITW | YYZ/CYYZ | 937:41 |
| C-FIUL | C-FIUL | YVR/CYVR | 561:03 |
| C-FIUR | C-FIUR | YVR/CYVR | 654:01 |
| C-FIUV | C-FIUV | YVR/CYVR | 639:00 |
| C-FIUW | C-FIUW | YVR/CYVR | 400:18 |
| C-FIVM | C-FIVM | FCO/LIRF | 442:12 |
| C-FIVQ | C-FIVQ | YYZ/CYYZ | 387:12 |
| C-FIVR | C-FIVR | VIE/LOWW | 400:55 |
| C-FIVS | C-FIVS | LHR/EGLL | 405:54 |
| C-FIVW | C-FIVW | YYZ/CYYZ | 486:47 |
| C-FIVX | C-FIVX | YYZ/CYYZ | 985:33 |
| C-FJZS | C-FJZS | SIN/WSSS | 428:39 |
| C-FKAU | C-FKAU | YVR/CYVR | 297:36 |
| C-FNNQ | C-FNNQ | YVR/CYVR | 331:58 |
| C-FNNU | C-FNNU | SIN/WSSS | 331:24 |
| C-FNNW | C-FNNW | ZRH/LSZH | 350:18 |
| C-FRAM | C-FRAM | FCO/LIRF | 367:19 |