Air Canada Rouge Airbus A319-114
Specifications
| ICAO code | A319 |
| Airline | Air Canada Rouge (ROU/RV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,550 kg (3,417 lbs) |
| Range | 3,750 nm (6,945 km) |
| MLW | 62,500 kg (137,789 lbs) |
| MTOW | 78,000 kg (171,961 lbs) |
| ZFW | 58,500 kg (128,970 lbs) |
| Fuel Capacity | 25,000 kg (55,116 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| C-FYJE | C-FYJE | MIA/KMIA | 328:26 |
| C-FYJG | C-FYJG | LAS/KLAS | 150:18 |
| C-FYJH | C-FYJH | LAS/KLAS | 113:49 |
| C-FYJP | C-FYJP | BDA/TXKF | 93:45 |
| C-FYKW | C-FYKW | YZF/CYZF | 53:46 |
| C-FZUG | C-FZUG | LAS/KLAS | 131:56 |
| C-GARJ | C-GARJ | LAS/KLAS | 136:18 |
| C-GARO | C-GARO | YHZ/CYHZ | 99:14 |
| C-GBHO | C-GBHO | LAS/KLAS | 75:30 |
| C-GBHY | C-GBHY | YHZ/CYHZ | 97:15 |
| C-GBHZ | C-GBHZ | YXE/CYXE | 65:49 |
| C-GBIJ | C-GBIJ | YQM/CYQM | 62:47 |
| C-GBIM | C-GBIM | LAX/KLAX | 77:06 |
| C-GBIN | C-GBIN | PUJ/MDPC | 77:53 |
| C-GITP | C-GITP | YUL/CYUL | 100:42 |
| C-GITR | C-GITR | YQM/CYQM | 252:38 |
| C-GSJB | C-GSJB | LAS/KLAS | 120:43 |