Air New Zealand Boeing 777-319(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Air New Zealand (ANZ/NZ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| ZK-OKM | ZK-OKM | AKL/NZAA | 2,010:59 |
| ZK-OKN | ZK-OKN | AKL/NZAA | 1,034:27 |
| ZK-OKO Booked | ZK-OKO | AKL/NZAA | 1,198:22 |
| ZK-OKP | ZK-OKP | SIN/WSSS | 1,000:45 |
| ZK-OKQ | ZK-OKQ | AKL/NZAA | 1,779:56 |
| ZK-OKR | ZK-OKR | AKL/NZAA | 1,379:13 |
| ZK-OKS | ZK-OKS | AKL/NZAA | 1,387:00 |
| ZK-OKU | ZK-OKU | AKL/NZAA | 541:45 |
| ZK-OKV | ZK-OKV | AKL/NZAA | 475:50 |
| ZK-OKW | ZK-OKW | AKL/NZAA | 480:59 |