Austrian Airlines Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Austrian Airlines (AUA/OS) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 29| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| OE-LBI | Marchfeld | SJJ/LQSA | 314:35 |
| OE-LBJ | Hohe Tauern | VNO/EYVI | 450:53 |
| OE-LBK | Steirisches Thermenland | FCO/LIRF | 424:27 |
| OE-LBL | Ausseerland | SKG/LGTS | 791:58 |
| OE-LBM Booked | Arlberg | VIE/LOWW | 1,008:34 |
| OE-LBN | Osttirol | BER/EDDB | 257:30 |
| OE-LBO | Pyhrn-Eisenwurzen | SJJ/LQSA | 383:25 |
| OE-LBP | Neusiedlersee | FCO/LIRF | 236:29 |
| OE-LBQ | Wienerwald | TIA/LATI | 209:31 |
| OE-LBR | Bregenzer Wald | FCO/LIRF | 312:52 |
| OE-LBS | Waldviertel | FCO/LIRF | 274:01 |
| OE-LBT | Wörthersee | SJJ/LQSA | 204:43 |
| OE-LBU | Mühlviertel | SJJ/LQSA | 261:41 |
| OE-LBV | Weinviertel | VIE/LOWW | 130:21 |
| OE-LBW | Innviertel | AMS/EHAM | 270:40 |
| OE-LBX | Mostviertel | FCO/LIRF | 471:09 |
| OE-LBY | Carnuntum | AGP/LEMG | 301:45 |
| OE-LBZ | Obertauern | FCO/LIRF | 389:49 |
| OE-LXA | OE-LXA | CPH/EKCH | 146:04 |
| OE-LXB | OE-LXB | IAS/LRIA | 126:02 |
| OE-LXC | OE-LXC | CPH/EKCH | 147:13 |
| OE-LXD | OE-LXD | FCO/LIRF | 108:18 |
| OE-LXE | OE-LXE | SJJ/LQSA | 138:03 |
| OE-LZA | OE-LZA | FCO/LIRF | 126:53 |
| OE-LZB | OE-LZB | FCO/LIRF | 177:50 |
| OE-LZC | OE-LZC | SJJ/LQSA | 196:54 |
| OE-LZD | OE-LZD | CPH/EKCH | 186:36 |
| OE-LZE | OE-LZE | GOT/ESGG | 414:04 |
| OE-LZF | OE-LZF | HER/LGIR | 272:47 |