Avianca Boeing 707-320C Historical
Specifications
| ICAO code | B707 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 156 (3) |
| Cargo Capacity | 3,500 kg (7,716 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 93,900 kg (207,014 lbs) |
| MTOW | 151,300 kg (333,559 lbs) |
| ZFW | 86,200 kg (190,038 lbs) |
| Fuel Capacity | 73,000 kg (160,937 lbs) |
| Service Ceiling | 42,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.82 |