Avianca Boeing 720-030B Historical
Specifications
| ICAO code | B720 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 131 (3) |
| Cargo Capacity | 5,720 kg (12,610 lbs) |
| Range | 3,680 nm (6,815 km) |
| MLW | 79,380 kg (175,003 lbs) |
| MTOW | 106,140 kg (233,999 lbs) |
| ZFW | 70,760 kg (155,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 49,040 kg (108,115 lbs) |
| Service Ceiling | 42,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.82 |