Avianca Boeing 727-159 Historical
Specifications
| ICAO code | B721 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 119 (3) |
| Cargo Capacity | 4,400 kg (9,700 lbs) |
| Range | 2,250 nm (4,167 km) |
| MLW | 62,370 kg (137,502 lbs) |
| MTOW | 77,110 kg (169,998 lbs) |
| ZFW | 53,520 kg (117,991 lbs) |
| Fuel Capacity | 22,680 kg (50,001 lbs) |
| Service Ceiling | 37,400 ft |
| Cruising Speed | mach 0.84 |