Avianca Boeing 727-259 Historical
Specifications
| ICAO code | B722 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 153 (3) |
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 2,550 nm (4,723 km) |
| MLW | 70,100 kg (154,544 lbs) |
| MTOW | 95,100 kg (209,660 lbs) |
| ZFW | 44,510 kg (98,128 lbs) |
| Fuel Capacity | 37,040 kg (81,659 lbs) |
| Service Ceiling | 36,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HK-2151 | HK-2151 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-2151X | HK-2151X | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-2152 | HK-2152 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-2152X | HK-2152X | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3421X | HK-3421X | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3480 | HK-3480 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3480X | HK-3480X | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3605X | HK-3605X | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3606 | HK-3606 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-3606X | HK-3606X | BOG/SKBO | 0:00 |
| N200AV | N200AV | BOG/SKBO | 0:00 |
| N202AV | N202AV | BOG/SKBO | 0:00 |
| N203AV | N203AV | BOG/SKBO | 0:00 |
| N204AV | N204AV | BOG/SKBO | 0:00 |
| N205AV | N205AV | BOG/SKBO | 0:00 |
| N727VA | N727VA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N8874Z | N8874Z | BOG/SKBO | 0:00 |
| N8875Z | N8875Z | BOG/SKBO | 0:00 |