Avianca Boeing 747-124 Historical
Specifications
| ICAO code | B741 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 410 (3) |
| Cargo Capacity | 15,000 kg (33,069 lbs) |
| Range | 4,620 nm (8,556 km) |
| MLW | 265,350 kg (584,997 lbs) |
| MTOW | 333,390 kg (734,999 lbs) |
| ZFW | 246,755 kg (544,002 lbs) |
| Fuel Capacity | 148,540 kg (327,475 lbs) |
| Service Ceiling | 45,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.92 |