Avianca Boeing 757-23A Historical
Specifications
| ICAO code | B752 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 170 (2) |
| Cargo Capacity | 10,000 kg (22,046 lbs) |
| Range | 3,915 nm (7,251 km) |
| MLW | 92,250 kg (203,376 lbs) |
| MTOW | 115,660 kg (254,987 lbs) |
| ZFW | 84,360 kg (185,982 lbs) |
| Fuel Capacity | 34,966 kg (77,087 lbs) |
| Service Ceiling | 42,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.82 |
| Cost Index | 40 |
In Our Fleet
Total: 13| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-CEY | EI-CEY | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CEZ | EI-CEZ | BOG/SKBO | 0:00 |
| G-BUDX | G-BUDX | BOG/SKBO | 0:00 |
| G-BUDZ | G-BUDZ | BOG/SKBO | 0:00 |
| N506NA | N506NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N513NA | N513NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N517NA | N517NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N521NA | N521NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N522NA | N522NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N752NA | N752NA | BOG/SKBO | 0:00 |
| N802PG | N802PG | BOG/SKBO | 0:00 |
| N987AN | N987AN | BOG/SKBO | 0:00 |
| N989AN | N989AN | BOG/SKBO | 0:00 |