Avianca Fokker 100 Historical
Specifications
| ICAO code | F100 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 97 (2) |
| Cargo Capacity | 1,200 kg (2,646 lbs) |
| Range | 1,680 nm (3,111 km) |
| MLW | 38,780 kg (85,495 lbs) |
| MTOW | 43,090 kg (94,997 lbs) |
| ZFW | 43,090 kg (94,997 lbs) |
| Fuel Capacity | 10,960 kg (24,163 lbs) |
| Service Ceiling | 35,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.77 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 14| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HK-4419 | HK-4419 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4420 | HK-4420 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4430 | HK-4430 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4431 | HK-4431 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4437 | HK-4437 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4438 | HK-4438 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4443 | HK-4443 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4444 | HK-4444 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4445 | HK-4445 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4451 | HK-4451 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4486 | HK-4486 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4488 | HK-4488 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4489 | HK-4489 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4579 | HK-4579 | BOG/SKBO | 0:00 |