Avianca Fokker 50 Historical
Specifications
| ICAO code | F50 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 52 (2) |
| Cargo Capacity | 1,200 kg (2,646 lbs) |
| Range | 1,110 nm (2,056 km) |
| MLW | 20,820 kg (45,900 lbs) |
| MTOW | 20,820 kg (45,900 lbs) |
| ZFW | 18,597 kg (40,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 2,800 kg (6,173 lbs) |
| Service Ceiling | 25,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.39 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 20| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HK-4467 | HK-4467 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4468 | HK-4468 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4469 | HK-4469 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4470 | HK-4470 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4487 | HK-4487 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4496 | HK-4496 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4497 | HK-4497 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4501 | HK-4501 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4580 | HK-4580 | BOG/SKBO | 0:00 |
| HK-4581 | HK-4581 | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-AVG | PH-AVG | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-AVH | PH-AVH | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-AVJ | PH-AVJ | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-AVN | PH-AVN | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-AVO | PH-AVO | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-LXW | PH-LXW | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-MXJ | PH-MXJ | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-MXS | PH-MXS | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-MXT | PH-MXT | BOG/SKBO | 0:00 |
| PH-MXZ | PH-MXZ | BOG/SKBO | 0:00 |