Avianca McDonnell Douglas MD-83 Historical
Specifications
| ICAO code | MD83 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 150 (2) |
| Cargo Capacity | 0 kg (0 lbs) |
| Range | 2,550 nm (4,723 km) |
| MLW | 72,600 kg (160,056 lbs) |
| MTOW | 72,600 kg (160,056 lbs) |
| ZFW | 72,600 kg (160,056 lbs) |
| Fuel Capacity | 30,000 kg (66,139 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 0 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-CBR | EI-CBR | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CBS | EI-CBS | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CBY | EI-CBY | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CBZ | EI-CBZ | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CCC | EI-CCC | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CCE | EI-CCE | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CDY | EI-CDY | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CEP | EI-CEP | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CEQ | EI-CEQ | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CER | EI-CER | BOG/SKBO | 0:00 |
| EI-CFZ | EI-CFZ | BOG/SKBO | 0:00 |
| N160BS | N160BS | BOG/SKBO | 0:00 |
| N161BS | N161BS | BOG/SKBO | 0:00 |
| N190AN | N190AN | BOG/SKBO | 0:00 |
| N583AN | N583AN | BOG/SKBO | 0:00 |
| N593AN | N593AN | BOG/SKBO | 0:00 |
| N632CT | N632CT | BOG/SKBO | 0:00 |
| N836RA | N836RA | BOG/SKBO | 0:00 |