Brussels Airlines Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Brussels Airlines (BEL/SN) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 16| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| OO-SNB | Rackham | LIS/LPPT | 713:51 |
| OO-SNE | Bruegel | BCN/LEBL | 666:41 |
| OO-SNF | Amare | BRU/EBBR | 696:01 |
| OO-SNH | OO-SNH | AGP/LEMG | 465:20 |
| OO-SNI | OO-SNI | HRG/HEGN | 496:22 |
| OO-SNJ | OO-SNJ | MAD/LEMD | 329:49 |
| OO-SNK | OO-SNK | GVA/LSGG | 284:39 |
| OO-SNL | OO-SNL | FRA/EDDF | 507:23 |
| OO-SNM | OO-SNM | BRU/EBBR | 219:21 |
| OO-SNN | OO-SNN | MAD/LEMD | 249:46 |
| OO-SNO | Trident | BRU/EBBR | 425:16 |
| OO-SNP Booked | OO-SNP | BRU/EBBR | 300:36 |
| OO-SNQ | OO-SNQ | BIO/LEBB | 191:18 |
| OO-TCH | OO-TCH | MAD/LEMD | 150:24 |
| OO-TCQ | OO-TCQ | BCN/LEBL | 248:52 |
| OO-TCV | OO-TCV | ARN/ESSA | 350:29 |