Brussels Airlines Airbus A330-343
Specifications
| ICAO code | A333 |
| Airline | Brussels Airlines (BEL/SN) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 21,200 kg (46,738 lbs) |
| Range | 6,350 nm (11,760 km) |
| MLW | 187,000 kg (412,264 lbs) |
| MTOW | 242,000 kg (533,519 lbs) |
| ZFW | 175,000 kg (385,809 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 11| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| OO-SFB Booked | OO-SFB | DSS/GOBD | 609:49 |
| OO-SFC | OO-SFC | CKY/GUCY | 338:29 |
| OO-SFD | OO-SFD | BRU/EBBR | 288:39 |
| OO-SFE | OO-SFE | LFW/DXXX | 305:31 |
| OO-SFF | OO-SFF | FNA/GFLL | 358:32 |
| OO-SFG | OO-SFG | LAD/FNLU | 438:18 |
| OO-SFH | OO-SFH | LAD/FNLU | 317:32 |
| OO-SFJ | OO-SFJ | LAD/FNLU | 350:13 |
| OO-SFP | OO-SFP | BRU/EBBR | 303:21 |
| OO-SFQ | OO-SFQ | ABJ/DIAP | 288:36 |
| OO-SFX | OO-SFX | FNA/GFLL | 466:21 |