Copa Airlines Boeing 737-8 MAX
Specifications
| ICAO code | B38M |
| Airline | Copa Airlines (CMP/CM) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,300 kg (7,275 lbs) |
| Range | 3,515 nm (6,510 km) |
| MLW | 69,039 kg (152,205 lbs) |
| MTOW | 82,191 kg (181,200 lbs) |
| ZFW | 65,952 kg (145,399 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,757 kg (45,761 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HP-9801CMP | HP-9801CMP | PTY/MPTO | 109:47 |
| HP-9802CMP | HP-9802CMP | PTY/MPTO | 52:36 |
| HP-9803CMP | HP-9803CMP | UIO/SEQM | 39:53 |
| HP-9804CMP | HP-9804CMP | LIM/SPJC | 18:04 |
| HP-9805CMP | HP-9805CMP | UIO/SEQM | 22:37 |
| HP-9806CMP | HP-9806CMP | PTY/MPTO | 7:03 |
| HP-9807CMP | HP-9807CMP | UIO/SEQM | 20:43 |
| HP-9808CMP | HP-9808CMP | FLN/SBFL | 19:26 |
| HP-9809CMP | HP-9809CMP | PTY/MPTO | 26:29 |
| HP-9810CMP | HP-9810CMP | PTY/MPTO | 13:23 |
| HP-9811CMP | HP-9811CMP | KIN/MKJP | 13:09 |
| HP-9813CMP | HP-9813CMP | PTY/MPTO | 14:24 |
| HP-9814CMP | HP-9814CMP | PTY/MPTO | 21:32 |
| HP-9815CMP | HP-9815CMP | PTY/MPTO | 0:00 |
| HP-9816CMP | HP-9816CMP | PTY/MPTO | 36:06 |
| HP-9817CMP | HP-9817CMP | PTY/MPTO | 6:59 |
| HP-9818CMP | HP-9818CMP | CCS/SVMI | 8:51 |
| HP-9819CMP | HP-9819CMP | PTY/MPTO | 6:56 |