Edelweiss Air Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Edelweiss Air (EDW/WK) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HB-IHX | Bosco Gurin | IBZ/LEIB | 999:26 |
| HB-IHY Booked | Blüemlisalp | ZRH/LSZH | 1,065:58 |
| HB-IHZ | Kaiseregg | ZRH/LSZH | 563:34 |
| HB-IJU | Corvatsch | LPA/GCLP | 619:44 |
| HB-IJV | Schatzalp | ZRH/LSZH | 517:16 |
| HB-IJW | Braunwald | TOS/ENTC | 628:29 |
| HB-JJK | Sorebois | KGS/LGKO | 687:07 |
| HB-JJL | Säntis | PDL/LPPD | 817:53 |
| HB-JJM | Brienzer Rothorn | LPA/GCLP | 600:17 |
| HB-JJN | Stanserhorn | VXE/GVSV | 1,098:34 |
| HB-JLP | HB-JLP | ZRH/LSZH | 699:13 |
| HB-JLQ | Pizol | ZRH/LSZH | 515:40 |
| HB-JLR | Villars-sur-Ollon | ZRH/LSZH | 547:43 |
| HB-JLS | Oberalp | FSC/LFKF | 526:26 |
| HB-JLT | Madrisa | ZRH/LSZH | 853:56 |