Ethiopian Airlines Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Ethiopian Airlines (ETH/ET) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 22| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| ET-ATQ | Simien Mountains | FCO/LIRF | 418:45 |
| ET-ATR | Bale Mountains | EZE/SAEZ | 496:54 |
| ET-ATY | Ertale | ADD/HAAB | 392:44 |
| ET-AUA | Simien Fox | MAN/EGCC | 272:57 |
| ET-AUB | Gheralta Mountains | DXB/OMDB | 261:59 |
| ET-AUC | Abyssinia | ADD/HAAB | 1,207:28 |
| ET-AVB | Gelada Baboon | YYZ/CYYZ | 244:17 |
| ET-AVC | The Pyramids | ADD/HAAB | 392:47 |
| ET-AVD | Mount Everest | SEZ/FSIA | 403:57 |
| ET-AVE | New York | ICN/RKSI | 661:07 |
| ET-AWM | Rome | ADD/HAAB | 215:46 |
| ET-AWN | Bunna | MXP/LIMC | 254:16 |
| ET-AWO | Sao Paulo | ADD/HAAB | 219:08 |
| ET-AWP | Paris | NIM/DRRN | 213:39 |
| ET-AYA | Geneva | ADD/HAAB | 169:26 |
| ET-AYB | Singapore | ZRH/LSZH | 174:38 |
| ET-AYM | Ethiopia | ZRH/LSZH | 510:27 |
| ET-AYN | Selamta ሰላምታ | CAI/HECA | 287:09 |
| ET-AZI | Adey Abeba | ADD/HAAB | 427:38 |
| ET-AZN | Adwa | ADD/HAAB | 328:22 |
| ET-BCD | ET-BCD | FCO/LIRF | 55:05 |
| ET-BCE | ET-BCE | GRU/SBGR | 69:58 |