Ethiopian Airlines Boeing 777-F6N
Specifications
| ICAO code | B77F |
| Airline | Ethiopian Airlines (ETH/ET) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 0 (2) |
| Cargo Capacity | 102,000 kg (224,872 lbs) |
| Range | 4,970 nm (9,204 km) |
| MLW | 260,816 kg (575,001 lbs) |
| MTOW | 347,815 kg (766,801 lbs) |
| ZFW | 248,115 kg (547,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| ET-APS | The Renaissance Dam | JED/OEJN | 477:53 |
| ET-APU | ET-APU | MCT/OOMS | 1,006:19 |
| ET-ARI | ET-ARI | LOS/DNMM | 418:41 |
| ET-ARJ | The Amazon | EHU/ZHEC | 217:05 |
| ET-ARK | Mandela | JNB/FAOR | 152:32 |
| ET-AVN | ET-AVN | HKG/VHHH | 166:13 |
| ET-AVQ | ET-AVQ | ICN/RKSI | 199:24 |
| ET-AVT | ET-AVT | MCT/OOMS | 103:16 |
| ET-AWE | ET-AWE | BKO/GABS | 142:28 |
| ET-BAA | ET-BAA | OSL/ENGM | 92:33 |
| ET-BAB | ET-BAB | EMA/EGNX | 56:52 |
| ET-BAC | ET-BAC | CAN/ZGGG | 59:38 |