Discover Airlines Airbus A320-214(WL)
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Discover Airlines (OCN/4Y) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIUQ | D-AIUQ | FNC/LPMA | 479:31 |
| D-AIUR | D-AIUR | LPA/GCLP | 334:04 |
| D-AIUS | D-AIUS | CDG/LFPG | 208:30 |
| D-AIUT | D-AIUT | PMO/LICJ | 161:45 |
| D-AIUU | D-AIUU | RAK/GMMX | 182:03 |
| D-AIUV | D-AIUV | KEF/BIKF | 173:05 |
| D-AIUW | D-AIUW | FRA/EDDF | 169:57 |
| D-AIUX Booked | D-AIUX | MUC/EDDM | 141:36 |
| D-AIUY | D-AIUY | KEF/BIKF | 169:22 |
| D-AIUZ | D-AIUZ | HER/LGIR | 126:52 |
| D-AIWB | D-AIWB | DBV/LDDU | 137:33 |
| D-AIWC | D-AIWC | FRA/EDDF | 153:50 |
| D-AIWD | D-AIWD | KEF/BIKF | 209:15 |
| D-AIWE | D-AIWE | JTR/LGSR | 315:34 |
| D-AIWF | Bruchsal | LCA/LCLK | 307:24 |
| D-AIWG | Greifswald | FRA/EDDF | 219:47 |
| D-AIWH | D-AIWH | FRA/EDDF | 186:12 |
| D-AIWI | Langenhagen | SNN/EINN | 165:55 |