EVA Air Boeing 787-10 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B78X |
| Airline | EVA Air (EVA/BR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,752 kg (50,160 lbs) |
| Range | 6,430 nm (11,908 km) |
| MLW | 201,848 kg (444,999 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 192,777 kg (425,001 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 13| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| B-17801 | B-17801 | TSA/RCSS | 759:38 |
| B-17802 | B-17802 | BKK/VTBS | 187:43 |
| B-17803 | B-17803 | VIE/LOWW | 310:01 |
| B-17805 | B-17805 | SEA/KSEA | 267:12 |
| B-17806 | B-17806 | TPE/RCTP | 241:34 |
| B-17807 | B-17807 | SEA/KSEA | 156:27 |
| B-17808 | B-17808 | SEA/KSEA | 150:27 |
| B-17809 | B-17809 | TSA/RCSS | 68:56 |
| B-17810 | B-17810 | TPE/RCTP | 146:31 |
| B-17811 | B-17811 | SEA/KSEA | 184:35 |
| B-17812 | B-17812 | TPE/RCTP | 210:35 |
| B-17813 | B-17813 | TSA/RCSS | 115:57 |
| B-17815 | B-17815 | VIE/LOWW | 31:02 |