JetBlue Airbus A220-300
Specifications
| ICAO code | BCS3 |
| Airline | JetBlue (JBU/B6) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 58,740 kg (129,500 lbs) |
| MTOW | 67,585 kg (148,999 lbs) |
| ZFW | 55,792 kg (123,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 17,213 kg (37,948 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.8 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 60| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N3269J | N3269J | TPA/KTPA | 3:11 |
| N3271J | N3271J | BOS/KBOS | 0:00 |
| N3272J | N3272J | YVR/CYVR | 8:54 |
| N3275J | Goody Blue Shoes | DCA/KDCA | 1:40 |
| N3276J | N3276J | JFK/KJFK | 5:50 |
| N3280J | N3280J | JFK/KJFK | 7:02 |
| N3284J | With All Blue Respect... | ACK/KACK | 4:01 |
| N3291J | N3291J | MCO/KMCO | 1:32 |
| N3293J | N3293J | MCO/KMCO | 1:04 |
| N3296J | N3296J | FLL/KFLL | 5:45 |