LOT Polish Airlines Boeing 737-8 MAX
Specifications
| ICAO code | B38M |
| Airline | LOT Polish Airlines (LOT/LO) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,300 kg (7,275 lbs) |
| Range | 3,515 nm (6,510 km) |
| MLW | 69,039 kg (152,205 lbs) |
| MTOW | 82,191 kg (181,200 lbs) |
| ZFW | 65,952 kg (145,399 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,757 kg (45,761 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 26| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SP-LVA | SP-LVA | NBE/DTNH | 451:45 |
| SP-LVB | SP-LVB | AMS/EHAM | 243:59 |
| SP-LVC | SP-LVC | AMS/EHAM | 132:47 |
| SP-LVD | SP-LVD | KRK/EPKK | 162:55 |
| SP-LVF | SP-LVF | LEI/LEAM | 110:25 |
| SP-LVG | SP-LVG | KTW/EPKT | 94:20 |
| SP-LVH | SP-LVH | TLL/EETN | 42:04 |
| SP-LVI | SP-LVI | EVN/UDYZ | 44:10 |
| SP-LVK | SP-LVK | ARN/ESSA | 72:28 |
| SP-LVL | SP-LVL | BRU/EBBR | 58:19 |
| SP-LVM | SP-LVM | ATH/LGAV | 46:07 |
| SP-LVN | SP-LVN | SZY/EPSY | 52:23 |
| SP-LVO | SP-LVO | AMS/EHAM | 58:36 |
| SP-LVP | SP-LVP | AMS/EHAM | 49:09 |
| SP-LVQ | SP-LVQ | AMS/EHAM | 42:19 |
| SP-LVR | SP-LVR | CAI/HECA | 44:12 |
| SP-LVS Booked | SP-LVS | AMS/EHAM | 40:07 |
| SP-LVT | SP-LVT | KEF/BIKF | 36:23 |
| SP-LYA | SP-LYA | MLA/LMML | 22:52 |
| SP-LYB | SP-LYB | MAD/LEMD | 16:35 |
| SP-LYC | SP-LYC | RIX/EVRA | 16:18 |
| SP-LYD | SP-LYD | TBS/UGTB | 21:57 |
| SP-LYE | SP-LYE | AMS/EHAM | 19:44 |
| SP-LYF | SP-LYF | AMS/EHAM | 14:04 |
| SP-LYG | SP-LYG | MAD/LEMD | 13:21 |
| SP-LYH | SP-LYH | AMS/EHAM | 25:21 |