LOT Polish Airlines Embraer ERJ-195LR
Specifications
| ICAO code | E195 |
| Airline | LOT Polish Airlines (LOT/LO) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,600 kg (7,937 lbs) |
| Range | 2,400 nm (4,445 km) |
| MLW | 45,800 kg (100,972 lbs) |
| MTOW | 52,290 kg (115,280 lbs) |
| ZFW | 50,300 kg (110,893 lbs) |
| Fuel Capacity | 12,971 kg (28,596 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.82 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 16| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SP-LNA | SP-LNA | AMS/EHAM | 301:42 |
| SP-LNB | SP-LNB | GDN/EPGD | 96:36 |
| SP-LNC | SP-LNC | WAW/EPWA | 104:18 |
| SP-LND | SP-LND | AMS/EHAM | 62:37 |
| SP-LNE | SP-LNE | AMS/EHAM | 64:07 |
| SP-LNF | SP-LNF | AMS/EHAM | 42:00 |
| SP-LNG | SP-LNG | PRG/LKPR | 45:03 |
| SP-LNH | SP-LNH | PRG/LKPR | 55:36 |
| SP-LNI | SP-LNI | LYS/LFLL | 40:18 |
| SP-LNK | SP-LNK | AMS/EHAM | 38:45 |
| SP-LNL | SP-LNL | FCO/LIRF | 38:48 |
| SP-LNM | SP-LNM | AMS/EHAM | 35:34 |
| SP-LNN | SP-LNN | ZAG/LDZA | 37:51 |
| SP-LNO | SP-LNO | TLL/EETN | 60:46 |
| SP-LNP | SP-LNP | AMS/EHAM | 34:15 |
| SP-LNQ | SP-LNQ | AMS/EHAM | 45:00 |