Lufthansa Airbus A320-271N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 28| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIJC | Lünen | TLS/LFBO | 251:14 |
| D-AIJD Booked | Gera | LHR/EGLL | 244:03 |
| D-AIJE | Bad Segeberg | GOT/ESGG | 362:56 |
| D-AINA | Tuttlingen | ZRH/LSZH | 312:43 |
| D-AINB | D-AINB | BRU/EBBR | 245:51 |
| D-AINC | D-AINC | HAM/EDDH | 221:00 |
| D-AIND | D-AIND | VCE/LIPZ | 222:56 |
| D-AINE | D-AINE | MUC/EDDM | 168:13 |
| D-AINF | D-AINF | MUC/EDDM | 129:41 |
| D-AING Booked | D-AING | FRA/EDDF | 186:31 |
| D-AINH | D-AINH | FRA/EDDF | 349:55 |
| D-AINI | D-AINI | MUC/EDDM | 190:31 |
| D-AINJ | D-AINJ | FRA/EDDF | 114:03 |
| D-AINK | Heidenheim an der Brenz | MUC/EDDM | 197:23 |
| D-AINL | Weinheim an der Bergstraße | DUS/EDDL | 187:30 |
| D-AINM | Freising | MUC/EDDM | 212:32 |
| D-AINN | Lahr/Schwarzwald | FRA/EDDF | 161:56 |
| D-AINO | Rastatt | FCO/LIRF | 289:27 |
| D-AINP | Lörrach | FRA/EDDF | 185:05 |
| D-AINQ | Bad Homburg vor der Höhe | FRA/EDDF | 438:30 |
| D-AINR | Landau in der Pfalz | FRA/EDDF | 134:20 |
| D-AINT | Goslar | DUB/EIDW | 185:58 |
| D-AINU | Hof | ZRH/LSZH | 133:02 |
| D-AINV | Erding | LIN/LIML | 150:33 |
| D-AINW | Groß-Gerau | MUC/EDDM | 135:41 |
| D-AINX | Neu-Isenburg | GYD/UBBB | 153:21 |
| D-AINY | Lingen | MUC/EDDM | 251:02 |
| D-AINZ | Neubrandenburg | FRA/EDDF | 349:56 |