Lufthansa Airbus A321-271NX
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIEA | Aachen | CDG/LFPG | 489:16 |
| D-AIEB | Bielefeld | LHR/EGLL | 241:38 |
| D-AIEC | Cottbus | HAM/EDDH | 155:16 |
| D-AIED | Düren | LCA/LCLK | 212:01 |
| D-AIEE | Minden | AGP/LEMG | 206:02 |
| D-AIEF | Forchheim | CTA/LICC | 248:24 |
| D-AIEG | Naumburg | BLL/EKBI | 177:41 |
| D-AIEH | Suhl | FRA/EDDF | 155:34 |
| D-AIEI | Uhingen | MUC/EDDM | 146:10 |
| D-AIEJ | Füssen | HAM/EDDH | 171:22 |
| D-AIEK | Offenbach | MUC/EDDM | 173:46 |
| D-AIEL | Heidelberg | CTA/LICC | 104:39 |
| D-AIEM Booked | Hamm | MUC/EDDM | 85:21 |
| D-AIEN | Neuss | KEF/BIKF | 80:14 |
| D-AIEO | Hagen | FRA/EDDF | 103:56 |
| D-AIEP | Augsburg | PMI/LEPA | 112:24 |
| D-AIEQ | Münster | FRA/EDDF | 169:49 |