Lufthansa Airbus A340-313
Specifications
| ICAO code | A343 |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 25,925 kg (57,155 lbs) |
| Range | 7,300 nm (13,520 km) |
| MLW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| MTOW | 276,500 kg (609,578 lbs) |
| ZFW | 183,000 kg (403,446 lbs) |
| Fuel Capacity | 147,850 kg (325,953 lbs) |
| Service Ceiling | 41,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 150 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIFC | Gander & Halifax | ORD/KORD | 1,044:00 |
| D-AIFD | Gießen | ORD/KORD | 766:48 |
| D-AIFE | Passau | DUS/EDDL | 717:58 |
| D-AIFF | Delmenhorst | DUS/EDDL | 583:49 |
| D-AIGM | Görlitz | DUS/EDDL | 495:28 |
| D-AIGN | Solingen | IAD/KIAD | 636:49 |
| D-AIGO | Offenbach | DUS/EDDL | 522:25 |
| D-AIGP | D-AIGP | FRA/EDDF | 515:18 |
| D-AIGS | Bergisch-Gladbach | BOS/KBOS | 900:25 |
| D-AIGT | Viersen | FRA/EDDF | 437:54 |
| D-AIGU | Castrop-Rauxel | FRA/EDDF | 691:27 |
| D-AIGV Booked | Dinslaken | FRA/EDDF | 464:58 |
| D-AIGW | Gladbeck | BOS/KBOS | 384:35 |
| D-AIGX | Rheine | FRA/EDDF | 462:09 |
| D-AIGZ | Villingen-Schwenningen | FRA/EDDF | 485:39 |