Lufthansa Boeing 747-430
Specifications
| ICAO code | B744 |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 29,420 kg (64,860 lbs) |
| Range | 7,285 nm (13,492 km) |
| MLW | 260,360 kg (573,996 lbs) |
| MTOW | 396,890 kg (874,993 lbs) |
| ZFW | 244,939 kg (539,998 lbs) |
| Fuel Capacity | 174,340 kg (384,354 lbs) |
| Service Ceiling | 45,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.89 |
| Cost Index | 80 |
In Our Fleet
Total: 8| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-ABTK | D-ABTK | FRA/EDDF | 1,092:03 |
| D-ABTL | D-ABTL | SIN/WSSS | 618:23 |
| D-ABVM Booked | D-ABVM | FRA/EDDF | 1,011:24 |
| D-ABVU | D-ABVU | JFK/KJFK | 392:58 |
| D-ABVW | Wolfsburg | SIN/WSSS | 370:16 |
| D-ABVX | D-ABVX | IAD/KIAD | 433:20 |
| D-ABVY Booked | D-ABVY | FRA/EDDF | 483:38 |
| D-ABVZ | D-ABVZ | YYZ/CYYZ | 464:39 |