Lufthansa Cargo McDonnell Douglas MD-11F Historical
Specifications
| ICAO code | MD11 |
| Airline | Lufthansa Cargo (GEC/LH) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 0 (2) |
| Cargo Capacity | 35,615 kg (78,518 lbs) |
| Range | 6,840 nm (12,668 km) |
| MLW | 200,000 kg (440,925 lbs) |
| MTOW | 286,000 kg (630,522 lbs) |
| ZFW | 132,050 kg (291,120 lbs) |
| Fuel Capacity | 152,000 kg (335,103 lbs) |
| Service Ceiling | 43,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.88 |
| Cost Index | 150 |
In Our Fleet
Total: 8| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-ALCA | D-ALCA | DSS/GOBD | 41:49 |
| D-ALCB | D-ALCB | DFW/KDFW | 72:13 |
| D-ALCC | D-ALCC | EMA/EGNX | 106:29 |
| D-ALCD | D-ALCD | DFW/KDFW | 41:54 |
| D-ALCH | Buenos dias México | LAX/KLAX | 32:45 |
| D-ALCI | Hello, Bonjour Canada | EZE/SAEZ | 3:10 |
| D-ALCJ | Namaste India | MEX/MMMX | 10:52 |
| D-ALCK | D-ALCK | UIO/SEQM | 9:27 |