Lufthansa City Airlines Airbus A320-271N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Lufthansa City Airlines (LHX/VL) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 12Airbus A320-271N
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIIB | Heppenheim / Bergstraße | NAP/LIRN | 50:35 |
| D-AIJA | Bad Kissingen | MUC/EDDM | 739:44 |
| D-AIJH Booked | Witten | DUS/EDDL | 165:09 |
| D-AIJI Booked | Coburg | SOF/LBSF | 150:43 |
| D-AIJJ | Wernigerode | MUC/EDDM | 181:32 |
| D-AIJM | Mettmann | SVQ/LEZL | 89:55 |
| D-AIJN | Kaufbeuren | ALC/LEAL | 74:43 |
| D-AIJP | Ingelheim am Rhein | MUC/EDDM | 55:06 |
| D-AIJQ | Meißen | MUC/EDDM | 66:39 |
| D-AIJR Booked | Oberstdorf | MUC/EDDM | 59:23 |