Philippine Airlines Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Philippine Airlines (PAL/PR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| RP-C8393 | RP-C8393 | MNL/RPLL | 38:45 |
| RP-C8395 | RP-C8395 | MNL/RPLL | 94:49 |
| RP-C8397 | RP-C8397 | DVO/RPMD | 106:36 |
| RP-C8398 | RP-C8398 | MNL/RPLL | 44:07 |
| RP-C8604 | RP-C8604 | MNL/RPLL | 66:11 |
| RP-C8606 | RP-C8606 | MPH/RPVE | 185:39 |
| RP-C8609 | RP-C8609 | MNL/RPLL | 55:39 |
| RP-C8610 | RP-C8610 | TUG/RPUT | 51:21 |
| RP-C8611 | RP-C8611 | MNL/RPLL | 73:26 |
| RP-C8612 | RP-C8612 | MNL/RPLL | 216:07 |
| RP-C8613 | RP-C8613 | MNL/RPLL | 50:11 |
| RP-C8614 | RP-C8614 | MNL/RPLL | 11:07 |
| RP-C8615 | RP-C8615 | TWT/RPMN | 28:51 |
| RP-C8619 | RP-C8619 | MNL/RPLL | 591:39 |
| RP-C8620 | RP-C8620 | TAC/RPVA | 192:24 |
| RP-C8933 | RP-C8933 | TAC/RPVA | 4:55 |
| RP-C8934 | RP-C8934 | MNL/RPLL | 45:31 |
| RP-C8935 | RP-C8935 | BCD/RPVB | 4:29 |