Philippine Airlines Airbus A330-343
Specifications
| ICAO code | A333 |
| Airline | Philippine Airlines (PAL/PR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 21,200 kg (46,738 lbs) |
| Range | 6,350 nm (11,760 km) |
| MLW | 187,000 kg (412,264 lbs) |
| MTOW | 242,000 kg (533,519 lbs) |
| ZFW | 175,000 kg (385,809 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 11| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| RP-C8763 Booked | RP-C8763 | MEL/YMML | 496:43 |
| RP-C8764 | RP-C8764 | DVO/RPMD | 141:22 |
| RP-C8765 | RP-C8765 | MNL/RPLL | 143:33 |
| RP-C8766 | RP-C8766 | MNL/RPLL | 158:22 |
| RP-C8771 | RP-C8771 | MNL/RPLL | 113:32 |
| RP-C8780 | RP-C8780 | MNL/RPLL | 212:19 |
| RP-C8781 | RP-C8781 | PVG/ZSPD | 100:44 |
| RP-C8782 | RP-C8782 | MNL/RPLL | 83:58 |
| RP-C8783 | RP-C8783 | MNL/RPLL | 162:48 |
| RP-C8786 | RP-C8786 | KUL/WMKK | 86:54 |
| RP-C8789 | RP-C8789 | MNL/RPLL | 106:02 |