Scoot Airbus A320-271N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Scoot (TGW/TR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9V-TNA | Chapati Party | SIN/WSSS | 268:41 |
| 9V-TNB | Go Go Tamago | CEB/RPVM | 62:14 |
| 9V-TNC | Bumble Bee | KNO/WIMM | 185:36 |
| 9V-TND | すこいね! | SIN/WSSS | 117:29 |
| 9V-TNE | Home Scoot Home | SIN/WSSS | 116:02 |
| 9V-TNF | Steady Pom Pi Pi | SIN/WSSS | 140:39 |
| 9V-TNG | Have a Scoot Day | CJU/RKPC | 28:27 |
| 9V-TNH | Yellow Cruiser | UPG/WAAA | 19:50 |
| 9V-TNI | Golden Horizons | CGK/WIII | 28:51 |
| 9V-TNJ | 9V-TNJ | CJU/RKPC | 36:54 |
| 9V-TNK | Golden Sunshine | SIN/WSSS | 17:50 |
| 9V-TNL | Let's Scoot! | KNO/WIMM | 20:01 |