Singapore Airlines Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Singapore Airlines (SIA/SQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,300 nm (15,372 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 200 |
In Our Fleet
Total: 58| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9V-SHA | 9V-SHA | MLE/VRMM | 2,114:17 |
| 9V-SHB | 9V-SHB | MEL/YMML | 1,059:56 |
| 9V-SHC | 9V-SHC | CNS/YBCS | 906:20 |
| 9V-SHD | 9V-SHD | SIN/WSSS | 504:00 |
| 9V-SHE | 9V-SHE | MEL/YMML | 571:10 |
| 9V-SHF | 9V-SHF | SIN/WSSS | 573:03 |
| 9V-SHG Booked | 9V-SHG | JNB/FAOR | 578:56 |
| 9V-SHH | 9V-SHH | HYD/VOHS | 413:56 |
| 9V-SHI | 9V-SHI | DPS/WADD | 321:14 |
| 9V-SHJ | 9V-SHJ | SIN/WSSS | 387:52 |
| 9V-SHK | 9V-SHK | SIN/WSSS | 453:47 |
| 9V-SHL | 9V-SHL | SIN/WSSS | 315:19 |
| 9V-SHM | 9V-SHM | SIN/WSSS | 309:24 |
| 9V-SHN | 9V-SHN | HND/RJTT | 330:12 |
| 9V-SHO | 9V-SHO | SIN/WSSS | 488:35 |
| 9V-SHP | 9V-SHP | MEL/YMML | 293:39 |
| 9V-SHQ | 9V-SHQ | CGK/WIII | 406:54 |
| 9V-SHR | 9V-SHR | MEL/YMML | 1,039:41 |
| 9V-SHS | 9V-SHS | SIN/WSSS | 400:14 |
| 9V-SHT | 9V-SHT | CPT/FACT | 316:50 |
| 9V-SHU | 9V-SHU | SIN/WSSS | 359:43 |
| 9V-SHV | 9V-SHV | ICN/RKSI | 340:02 |
| 9V-SHW | 9V-SHW | SIN/WSSS | 295:01 |
| 9V-SHY | 9V-SHY | KUL/WMKK | 326:07 |
| 9V-SJA | 9V-SJA | SIN/WSSS | 326:27 |
| 9V-SJB | 9V-SJB | SIN/WSSS | 346:38 |
| 9V-SJC | 9V-SJC | MEL/YMML | 318:44 |
| 9V-SJD | 9V-SJD | SIN/WSSS | 361:17 |
| 9V-SJE | 9V-SJE | SIN/WSSS | 314:17 |
| 9V-SJF | 9V-SJF | SIN/WSSS | 325:43 |
| 9V-SJG | 9V-SJG | HKG/VHHH | 351:03 |
| 9V-SJH | 9V-SJH | MXP/LIMC | 325:41 |
| 9V-SJI | 9V-SJI | SIN/WSSS | 464:16 |
| 9V-SMA | 9V-SMA | SIN/WSSS | 570:16 |
| 9V-SMB | 9V-SMB | CPH/EKCH | 709:18 |
| 9V-SMC | 9V-SMC | SIN/WSSS | 328:20 |
| 9V-SMD | 9V-SMD | CHC/NZCH | 295:28 |
| 9V-SME | 9V-SME | SIN/WSSS | 364:28 |
| 9V-SMF Booked | 9V-SMF | SIN/WSSS | 1,554:55 |
| 9V-SMG | 9V-SMG | MEL/YMML | 404:19 |
| 9V-SMH | 9V-SMH | SIN/WSSS | 363:28 |
| 9V-SMI | 9V-SMI | SIN/WSSS | 403:30 |
| 9V-SMJ | 9V-SMJ | SIN/WSSS | 948:48 |
| 9V-SMK | 9V-SMK | SIN/WSSS | 338:21 |
| 9V-SML | 9V-SML | SIN/WSSS | 4,075:26 |
| 9V-SMM | 9V-SMM | CPT/FACT | 399:20 |
| 9V-SMN | 9V-SMN | SIN/WSSS | 338:55 |
| 9V-SMO | 9V-SMO | BCN/LEBL | 399:18 |
| 9V-SMP | 9V-SMP | MEL/YMML | 897:04 |
| 9V-SMQ | 9V-SMQ | SIN/WSSS | 351:59 |