Swiss Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Swiss (SWR/LX) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 20 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HB-IJI | Saint-Prex | ZRH/LSZH | 357:44 |
| HB-IJJ | Wallisellen | ZRH/LSZH | 287:25 |
| HB-IJK | Murten | ZRH/LSZH | 255:00 |
| HB-IJL | Nyon | ZRH/LSZH | 256:07 |
| HB-IJM | Richterswil | ZRH/LSZH | 382:20 |
| HB-IJN | Crans-Montana | ZRH/LSZH | 255:08 |
| HB-IJO | Verbier | ZRH/LSZH | 229:53 |
| HB-IJP | Gstaad | MXP/LIMC | 275:58 |
| HB-IJQ | Locarno | ZRH/LSZH | 256:54 |
| HB-IJR | Avenches | ZRH/LSZH | 615:42 |