Thai Airways Boeing 777-3D7(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Thai Airways (THA/TG) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HS-TKK | Philavan / พิลาวัณย์ | BKK/VTBS | 646:46 |
| HS-TKL | Sunanda / สุนันทา | MNL/RPLL | 619:46 |
| HS-TKM | Prabhasri / ประภาศรี | BKK/VTBS | 523:35 |
| HS-TKN | Medininat / เมทินีนาถ | BKK/VTBS | 418:30 |
| HS-TKO | Vimolmassiri / วิมลมาศสิรี | BKK/VTBS | 398:22 |
| HS-TKP | Sri-Amphorn / ศรีอัมพร | BKK/VTBS | 312:40 |
| HS-TKQ | Khemarat / เขมราฐ | BKK/VTBS | 571:54 |
| HS-TKR | Hat Yai / หาดใหญ่ | DPS/WADD | 377:06 |
| HS-TKU | Acharasobhit / อัจฉราโสภิต | BKK/VTBS | 762:44 |
| HS-TKV | Suchitra / สุจิตรา | BKK/VTBS | 283:22 |
| HS-TKW | Mukdasayam / มุกดาสยาม | BKK/VTBS | 308:25 |
| HS-TKX | Sudharma / สุธรรมา | BKK/VTBS | 327:06 |
| HS-TKY | Yubhaphaka / ยุพาผกา | SIN/WSSS | 244:32 |
| HS-TKZ | Sulalivan / สุลาลีวัน | BKK/VTBS | 292:55 |
| HS-TTA | Alongkorn / อลงกรณ์ | BKK/VTBS | 496:27 |
| HS-TTB | Theppharat / เทพราช | BKK/VTBS | 342:02 |
| HS-TTC | Simongkhon / ศรีมงคล | NRT/RJAA | 716:54 |