Turkish Airlines Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Turkish Airlines (THY/TK) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 32| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| TC-LGA | TC-LGA | BEY/OLBA | 883:13 |
| TC-LGB | TC-LGB | GRU/SBGR | 549:07 |
| TC-LGC | TC-LGC | BEY/OLBA | 379:28 |
| TC-LGD | TC-LGD | JNB/FAOR | 526:23 |
| TC-LGE | TC-LGE | MEL/YMML | 206:39 |
| TC-LGF | TC-LGF | IST/LTFM | 188:57 |
| TC-LGG | TC-LGG | IST/LTFM | 267:40 |
| TC-LGH | TC-LGH | IST/LTFM | 500:31 |
| TC-LGI | TC-LGI | IST/LTFM | 198:07 |
| TC-LGJ | TC-LGJ | PTY/MPTO | 189:03 |
| TC-LGK | TC-LGK | IST/LTFM | 179:10 |
| TC-LGL | TC-LGL | DUS/EDDL | 176:26 |
| TC-LGM | TC-LGM | IST/LTFM | 186:34 |
| TC-LGN | TC-LGN | IST/LTFM | 119:16 |
| TC-LGO | TC-LGO | CMN/GMMN | 92:21 |
| TC-LGP | TC-LGP | IST/LTFM | 143:19 |
| TC-LGR | TC-LGR | IST/LTFM | 114:16 |
| TC-LGS | TC-LGS | EZE/SAEZ | 439:05 |
| TC-LGT | TC-LGT | IST/LTFM | 169:58 |
| TC-LGU | TC-LGU | CEB/RPVM | 94:54 |
| TC-LGV | TC-LGV | ESB/LTAC | 68:08 |
| TC-LGY | TC-LGY | IST/LTFM | 75:49 |
| TC-LGZ | TC-LGZ | IST/LTFM | 81:24 |
| TC-LHA | TC-LHA | IST/LTFM | 362:05 |
| TC-LHB | TC-LHB | IST/LTFM | 76:54 |
| TC-LHC | TC-LHC | IST/LTFM | 87:55 |
| TC-LHD | TC-LHD | MEL/YMML | 34:38 |
| TC-LHE | TC-LHE | IST/LTFM | 91:59 |
| TC-LHF | Osmancık | IST/LTFM | 101:51 |
| TC-LHG | TC-LHG | DUS/EDDL | 55:03 |
| TC-LHI | TC-LHI | BKK/VTBS | 36:22 |
| TC-LHJ | TC-LHJ | IST/LTFM | 74:03 |