United Boeing 777-222
Specifications
| ICAO code | B772 |
| Airline | United (UAL/UA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 56,925 kg (125,498 lbs) |
| Range | 5,240 nm (9,704 km) |
| MLW | 201,840 kg (444,981 lbs) |
| MTOW | 247,200 kg (544,983 lbs) |
| ZFW | 195,044 kg (429,998 lbs) |
| Fuel Capacity | 112,440 kg (247,888 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 85 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N210UA | N210UA | DEN/KDEN | 723:29 |
| N211UA | N211UA | IAH/KIAH | 342:41 |
| N212UA | N212UA | ORD/KORD | 212:11 |
| N213UA | N213UA | HNL/PHNL | 216:32 |
| N214UA | N214UA | ORD/KORD | 151:01 |
| N215UA | N215UA | KOA/PHKO | 258:56 |
| N768UA | N768UA | HNL/PHNL | 133:16 |
| N769UA | N769UA | HNL/PHNL | 128:34 |
| N771UA | N771UA | IAH/KIAH | 177:11 |
| N772UA | N772UA | SFO/KSFO | 181:55 |
| N773UA | N773UA | IAD/KIAD | 135:17 |
| N774UA | N774UA | ORD/KORD | 214:20 |
| N775UA | N775UA | HNL/PHNL | 116:34 |
| N776UA | N776UA | GUM/PGUM | 64:52 |
| N777UA | N777UA | IAD/KIAD | 198:38 |
| N779UA | N779UA | LAX/KLAX | 175:51 |
| N781UA | N781UA | HNL/PHNL | 132:31 |