Air Cairo Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Air Cairo (MSC/SM) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 20 |
In Our Fleet
Total: 13| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SU-BPX | SU-BPX | JED/OEJN | 62:32 |
| SU-BTM | SU-BTM | KWI/OKKK | 160:53 |
| SU-BUJ | SU-BUJ | CAI/HECA | 115:27 |
| SU-BUU | SU-BUU | SSH/HESH | 50:59 |
| SU-BUV | SU-BUV | AAR/EKAH | 15:10 |
| SU-BUW | SU-BUW | AQJ/OJAQ | 24:34 |
| SU-BVP | SU-BVP | LEJ/EDDP | 14:23 |
| SU-BVQ | SU-BVQ | CAI/HECA | 100:39 |
| SU-BWB | SU-BWB | TUU/OETB | 2:19 |
| SU-BWC | SU-BWC | CAI/HECA | 10:41 |
| SU-BWD | SU-BWD | AQJ/OJAQ | 4:43 |
| SU-BWE | SU-BWE | CAI/HECA | 8:59 |
| SU-BWF | SU-BWF | SAW/LTFJ | 12:09 |