Air Canada Airbus A320-211
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Air Canada (ACA/AC) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| C-FCQD | C-FCQD | YYZ/CYYZ | 376:00 |
| C-FCQX | C-FCQX | YUL/CYUL | 183:18 |
| C-FCUG | C-FCUG | SFO/KSFO | 268:50 |
| C-FCYX | C-FCYX | ORD/KORD | 185:47 |
| C-FCZF | C-FCZF | LAX/KLAX | 160:52 |
| C-FDCA | C-FDCA | LAX/KLAX | 1,069:48 |
| C-FDGQ | C-FDGQ | PHX/KPHX | 79:35 |
| C-FGJI | C-FGJI | LGA/KLGA | 423:59 |
| C-FGKH | C-FGKH | YWG/CYWG | 470:49 |
| C-FPWE | C-FPWE | SFO/KSFO | 189:44 |
| C-FXCD | C-FXCD | PHX/KPHX | 657:31 |
| C-FZQS | C-FZQS | BOS/KBOS | 532:22 |
| C-FZUB | C-FZUB | SFO/KSFO | 210:52 |
| C-GJVT | C-GJVT | LGA/KLGA | 201:42 |
| C-GKOD | C-GKOD | YYZ/CYYZ | 218:38 |
| C-GKOE | C-GKOE | YVR/CYVR | 286:23 |
| C-GPWG | C-GPWG | SFO/KSFO | 200:38 |