Air Canada Boeing 787-9 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B789 |
| Airline | Air Canada (ACA/AC) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 19,175 kg (42,274 lbs) |
| Range | 7,635 nm (14,140 km) |
| MLW | 192,776 kg (424,998 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 181,437 kg (400,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 32| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| C-FEGI | C-FEGI | ICN/RKSI | 327:58 |
| C-FGDT | C-FGDT | EZE/SAEZ | 1,337:00 |
| C-FGDX | C-FGDX | LHR/EGLL | 698:22 |
| C-FGDZ | C-FGDZ | FCO/LIRF | 485:59 |
| C-FGEI | C-FGEI | BNE/YBBN | 388:31 |
| C-FGEO | C-FGEO | CDG/LFPG | 655:08 |
| C-FGFZ | C-FGFZ | YYZ/CYYZ | 359:38 |
| C-FGHZ | C-FGHZ | SCL/SCEL | 443:15 |
| C-FKSV | C-FKSV | SIN/WSSS | 344:00 |
| C-FNOE | C-FNOE | YYZ/CYYZ | 393:29 |
| C-FNOG | C-FNOG | FCO/LIRF | 404:50 |
| C-FNOH | C-FNOH | YYZ/CYYZ | 236:36 |
| C-FNOI | C-FNOI | PUJ/MDPC | 237:01 |
| C-FPQB | C-FPQB | FCO/LIRF | 224:52 |
| C-FRSA | C-FRSA | YYZ/CYYZ | 358:38 |
| C-FRSE | C-FRSE | YYZ/CYYZ | 310:56 |
| C-FRSI | C-FRSI | YYZ/CYYZ | 284:49 |
| C-FRSO | C-FRSO | YYZ/CYYZ | 256:34 |
| C-FRSR | C-FRSR | YYZ/CYYZ | 233:10 |
| C-FRTG | C-FRTG | YYZ/CYYZ | 537:57 |
| C-FRTU | C-FRTU | FCO/LIRF | 377:19 |
| C-FRTW | C-FRTW | YYZ/CYYZ | 906:49 |
| C-FSBV | C-FSBV | MUC/EDDM | 517:41 |
| C-FVLQ | C-FVLQ | YYZ/CYYZ | 271:31 |
| C-FVLU | C-FVLU | YYZ/CYYZ | 275:16 |
| C-FVLX | C-FVLX | YYZ/CYYZ | 260:12 |
| C-FVLZ | C-FVLZ | EZE/SAEZ | 1,172:29 |
| C-FVNB | C-FVNB | EZE/SAEZ | 257:04 |
| C-FVND | C-FVND | YYZ/CYYZ | 331:25 |
| C-FVNF | C-FVNF | YUL/CYUL | 242:09 |
| C-GWUU | C-GWUU | FCO/LIRF | 171:12 |
| C-GYJW | C-GYJW | YYC/CYYC | 143:11 |