Air New Zealand Airbus A321-271N
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | Air New Zealand (ANZ/NZ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 20 |
In Our Fleet
Total: 14| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| ZK-NNA | ZK-NNA | BNE/YBBN | 410:23 |
| ZK-NNB | ZK-NNB | NOU/NWWW | 271:16 |
| ZK-NNC | ZK-NNC | AKL/NZAA | 305:15 |
| ZK-NND | ZK-NND | ZQN/NZQN | 198:05 |
| ZK-NNE | ZK-NNE | AKL/NZAA | 210:54 |
| ZK-NNF | ZK-NNF | SYD/YSSY | 171:16 |
| ZK-NNG | ZK-NNG | NAN/NFFN | 195:00 |
| ZK-NNH | ZK-NNH | AKL/NZAA | 82:16 |
| ZK-NNI | ZK-NNI | BNE/YBBN | 60:03 |
| ZK-OYA | ZK-OYA | ZQN/NZQN | 146:01 |
| ZK-OYB | ZK-OYB | RAR/NCRG | 191:25 |
| ZK-OYC | ZK-OYC | SYD/YSSY | 118:31 |
| ZK-OYD | ZK-OYD | AKL/NZAA | 108:53 |
| ZK-OYE | ZK-OYE | AKL/NZAA | 102:47 |