All Nippon Airways De Havilland Canada DHC-8-402Q Dash 8
Specifications
| ICAO code | DH8D |
| Airline | All Nippon Airways (ANA/NH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 450 kg (992 lbs) |
| Range | 1,100 nm (2,037 km) |
| MLW | 29,029 kg (63,998 lbs) |
| MTOW | 30,481 kg (67,199 lbs) |
| ZFW | 27,578 kg (60,799 lbs) |
| Fuel Capacity | 5,246 kg (11,565 lbs) |
| Service Ceiling | 27,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.6 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 25| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| JA460A | JA460A | KMI/RJFM | 62:28 |
| JA461A | JA461A | KMJ/RJFT | 38:15 |
| JA462A | JA462A | NGS/RJFU | 52:27 |
| JA463A | JA463A | CTS/RJCC | 4:28 |
| JA464A | JA464A | FUK/RJFF | 2:29 |
| JA465A | JA465A | AXT/RJSK | 32:34 |
| JA467A | JA467A | AXT/RJSK | 21:58 |
| JA841A | JA841A | AXT/RJSK | 17:26 |
| JA842A | JA842A | AXT/RJSK | 26:48 |
| JA843A | JA843A | AXT/RJSK | 13:58 |
| JA844A | JA844A | CTS/RJCC | 9:02 |
| JA845A | JA845A | AXT/RJSK | 15:55 |
| JA846A | JA846A | AXT/RJSK | 15:59 |
| JA847A | JA847A | CTS/RJCC | 13:25 |
| JA848A | JA848A | NGO/RJGG | 26:24 |
| JA850A | JA850A | KMJ/RJFT | 22:33 |
| JA851A | JA851A | CTS/RJCC | 13:39 |
| JA852A | JA852A | KUH/RJCK | 5:05 |
| JA853A | JA853A | CTS/RJCC | 10:10 |
| JA854A | JA854A | CTS/RJCC | 18:48 |
| JA855A | JA855A | ITM/RJOO | 15:08 |
| JA856A | JA856A | AXT/RJSK | 16:53 |
| JA857A | JA857A | AXT/RJSK | 15:19 |
| JA858A | JA858A | AXT/RJSK | 22:13 |
| JA859A | JA859A | AXT/RJSK | 15:40 |