Avianca Airbus A320-251N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 50| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HK-5352 | HK-5352 | CCS/SVMI | 539:53 |
| HK-5353 | HK-5353 | AEP/SABE | 275:39 |
| HK-5360 | HK-5360 | ONT/KONT | 185:30 |
| HK-5361 | HK-5361 | GUA/MGGT | 197:24 |
| HK-5365 | HK-5365 | ONT/KONT | 409:27 |
| HK-5366 | HK-5366 | ONT/KONT | 129:39 |
| HK-5367 | HK-5367 | LIM/SPJC | 173:23 |
| HK-5368 | HK-5368 | MVD/SUMU | 142:18 |
| HK-5378 | HK-5378 | BOG/SKBO | 235:46 |
| HK-5388 | HK-5388 | BOG/SKBO | 179:26 |
| HK-5389 | HK-5389 | BOS/KBOS | 156:08 |
| HK-5390 | HK-5390 | CUZ/SPZO | 141:39 |
| HK-5409 | HK-5409 | ORD/KORD | 257:50 |
| HK-5410 | HK-5410 | ASU/SGAS | 123:20 |
| N762AV | N762AV | YUL/CYUL | 351:45 |
| N764AV | N764AV | UIO/SEQM | 179:56 |
| N765AV | N765AV | LIM/SPJC | 318:18 |
| N766AV | N766AV | MVD/SUMU | 161:32 |
| N769AV | N769AV | MDE/SKRG | 130:45 |
| N775AV | N775AV | UIO/SEQM | 129:18 |
| N776AV | N776AV | ADZ/SKSP | 118:33 |
| N779AV | N779AV | UIO/SEQM | 58:25 |
| N788AV | N788AV | KIN/MKJP | 117:49 |
| N818AV | N818AV | UIO/SEQM | 54:07 |
| N901AV | N901AV | SJO/MROC | 101:52 |
| N902AV | N902AV | CUC/SKCC | 54:37 |
| N903AV | N903AV | MTR/SKMR | 71:09 |
| N904AV | N904AV | CUZ/SPZO | 69:03 |
| N905AV | N905AV | HAV/MUHA | 58:10 |
| N906AV | N906AV | MDE/SKRG | 14:53 |
| N908AV | N908AV | MDE/SKRG | 14:53 |
| N909AV | N909AV | YUL/CYUL | 26:35 |
| N919AV | N919AV | MDE/SKRG | 77:44 |
| N920AV | N920AV | MDE/SKRG | 64:14 |
| N920CG | N920CG | CLO/SKCL | 58:54 |
| N930AV | N930AV | LIM/SPJC | 170:21 |
| N931AV | N931AV | PSO/SKPS | 180:20 |
| N932AV | N932AV | EZE/SAEZ | 74:57 |
| N934AG | N934AG | BOG/SKBO | 115:22 |
| N937AV | N937AV | LIM/SPJC | 149:46 |
| N938AV | N938AV | UIO/SEQM | 85:35 |
| N940AV | N940AV | LAX/KLAX | 158:10 |
| N942AV | N942AV | MDE/SKRG | 69:56 |
| N943AV | N943AV | DFW/KDFW | 114:12 |
| N962AV | N962AV | BOG/SKBO | 286:49 |
| N963AV | N963AV | BOS/KBOS | 56:14 |
| N964AV | N964AV | MEX/MMMX | 126:10 |
| N965AV | N965AV | MDE/SKRG | 57:21 |
| N966AV | N966AV | SJO/MROC | 76:49 |
| N967AV | N967AV | MEX/MMMX | 159:17 |