EgyptAir Boeing 737-866(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | EgyptAir (MSR/MS) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 22 |
In Our Fleet
Total: 30| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| SU-GCM | SU-GCM | CAI/HECA | 1,292:33 |
| SU-GCN | SU-GCN | HRG/HEGN | 497:28 |
| SU-GCO | SU-GCO | CAI/HECA | 372:45 |
| SU-GCR | SU-GCR | CAI/HECA | 263:03 |
| SU-GCS | SU-GCS | CAI/HECA | 230:16 |
| SU-GCZ | SU-GCZ | ASW/HESN | 161:31 |
| SU-GDA | SU-GDA | CAI/HECA | 221:41 |
| SU-GDB | SU-GDB | BRU/EBBR | 145:56 |
| SU-GDC | SU-GDC | CAI/HECA | 161:09 |
| SU-GDD | SU-GDD | CAI/HECA | 573:07 |
| SU-GDE | SU-GDE | CAI/HECA | 162:59 |
| SU-GDX | SU-GDX | ACC/DGAA | 126:01 |
| SU-GDY | SU-GDY | CAI/HECA | 240:33 |
| SU-GDZ | SU-GDZ | ALG/DAAG | 120:17 |
| SU-GEA | SU-GEA | TIF/OETF | 107:05 |
| SU-GEB | SU-GEB | EBL/ORER | 78:54 |
| SU-GEC | SU-GEC | EBL/ORER | 83:29 |
| SU-GED | SU-GED | BEN/HLLB | 119:16 |
| SU-GEE | SU-GEE | LIS/LPPT | 100:48 |
| SU-GEF | SU-GEF | DMM/OEDF | 95:54 |
| SU-GEG | SU-GEG | CAI/HECA | 281:40 |
| SU-GEH | SU-GEH | LCA/LCLK | 249:24 |
| SU-GEI | SU-GEI | CAI/HECA | 272:52 |
| SU-GEJ | SU-GEJ | EBL/ORER | 88:55 |
| SU-GEK | SU-GEK | CAI/HECA | 305:08 |
| SU-GEL | SU-GEL | TUU/OETB | 118:26 |
| SU-GEM | SU-GEM | ELQ/OEGS | 139:09 |
| SU-GEN | SU-GEN | ALG/DAAG | 168:45 |
| SU-GGA | SU-GGA | DXB/OMDB | 105:29 |
| SU-GGB | SU-GGB | KAN/DNKN | 39:55 |