Eurowings Airbus A319-112
Specifications
| ICAO code | A319 |
| Airline | Eurowings (EWG/EW) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,550 kg (3,417 lbs) |
| Range | 3,750 nm (6,945 km) |
| MLW | 62,500 kg (137,789 lbs) |
| MTOW | 78,000 kg (171,961 lbs) |
| ZFW | 58,500 kg (128,970 lbs) |
| Fuel Capacity | 25,000 kg (55,116 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 11 |
In Our Fleet
Total: 33| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9H-EXQ | 9H-EXQ | DUS/EDDL | 388:47 |
| 9H-EXS | 9H-EXS | XRY/LEJR | 156:32 |
| 9H-EXT | 9H-EXT | OTP/LROP | 126:22 |
| 9H-EXW | 9H-EXW | IVL/EFIV | 120:30 |
| 9H-EXY | 9H-EXY | NCL/EGNT | 147:50 |
| 9H-EXZ | 9H-EXZ | LHR/EGLL | 123:36 |
| D-ABGJ | D-ABGJ | STR/EDDS | 310:58 |
| D-ABGN | D-ABGN | CGN/EDDK | 151:49 |
| D-ABGQ | D-ABGQ | HAM/EDDH | 140:47 |
| D-AGWA | D-AGWA | STR/EDDS | 163:40 |
| D-AGWB | D-AGWB | BIO/LEBB | 326:02 |
| D-AGWC | D-AGWC | XRY/LEJR | 103:22 |
| D-AGWD | D-AGWD | XRY/LEJR | 118:45 |
| D-AGWE | D-AGWE | XRY/LEJR | 107:02 |
| D-AGWF | D-AGWF | XRY/LEJR | 52:34 |
| D-AGWG | D-AGWG | FKB/EDSB | 94:59 |
| D-AGWH | D-AGWH | GWT/EDXW | 69:46 |
| D-AGWI | D-AGWI | CAG/LIEE | 141:13 |
| D-AGWJ | D-AGWJ | LIN/LIML | 214:31 |
| D-AGWK | D-AGWK | PMI/LEPA | 97:03 |
| D-AGWL | D-AGWL | FKB/EDSB | 159:26 |
| D-AGWM | D-AGWM | DUS/EDDL | 157:32 |
| D-AGWN | D-AGWN | NQY/EGHQ | 64:12 |
| D-AGWO | D-AGWO | CDG/LFPG | 201:41 |
| D-AGWP | D-AGWP | JMK/LGMK | 290:45 |
| D-AGWR | D-AGWR | LCA/LCLK | 76:53 |
| D-AGWU | D-AGWU | DRS/EDDC | 70:20 |
| D-AGWV | D-AGWV | DRS/EDDC | 149:12 |
| D-AGWX | D-AGWX | NQY/EGHQ | 83:41 |
| D-AGWZ | D-AGWZ | DUS/EDDL | 334:11 |
| D-AKNT | D-AKNT | STR/EDDS | 158:38 |
| D-AKNU | D-AKNU | NQY/EGHQ | 63:14 |
| D-AKNV | D-AKNV | NQY/EGHQ | 64:45 |