Eurowings Airbus A320-211
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Eurowings (EWG/EW) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 11 |
In Our Fleet
Total: 92| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9H-AMJ | 9H-AMJ | LHR/EGLL | 354:19 |
| 9H-AMK | 9H-AMK | STR/EDDS | 589:02 |
| 9H-AML | 9H-AML | BCN/LEBL | 416:04 |
| 9H-AMP | 9H-AMP | BRE/EDDW | 184:28 |
| 9H-AMU | 9H-AMU | BCN/LEBL | 321:32 |
| 9H-AMV | 9H-AMV | STR/EDDS | 100:57 |
| 9H-EUC | 9H-EUC | BER/EDDB | 4:23 |
| 9H-EUL | 9H-EUL | FKB/EDSB | 661:49 |
| 9H-EUM | 9H-EUM | KGS/LGKO | 572:20 |
| 9H-EUN | 9H-EUN | STR/EDDS | 461:54 |
| 9H-EUO | 9H-EUO | LHR/EGLL | 128:21 |
| 9H-EUP | 9H-EUP | INN/LOWI | 121:32 |
| 9H-EUQ | 9H-EUQ | XRY/LEJR | 296:26 |
| 9H-EUR | 9H-EUR | CAI/HECA | 554:10 |
| 9H-EUS | 9H-EUS | DUS/EDDL | 270:39 |
| 9H-EUT Booked | 9H-EUT | DUS/EDDL | 242:59 |
| 9H-EUU | 9H-EUU | DUS/EDDL | 231:26 |
| 9H-EUV | 9H-EUV | BCN/LEBL | 205:57 |
| 9H-EUW | 9H-EUW | INN/LOWI | 174:35 |
| 9H-EUX | 9H-EUX | BHX/EGBB | 154:12 |
| 9H-EWA | 9H-EWA | DUS/EDDL | 202:14 |
| 9H-EWB | 9H-EWB | MLA/LMML | 102:16 |
| 9H-EWC | 9H-EWC | LIS/LPPT | 137:07 |
| 9H-EWD | 9H-EWD | DUS/EDDL | 123:29 |
| 9H-EWE | 9H-EWE | PRG/LKPR | 156:17 |
| 9H-EWF | 9H-EWF | STR/EDDS | 145:23 |
| 9H-EWG | 9H-EWG | SUF/LICA | 118:51 |
| 9H-EWH | 9H-EWH | FCO/LIRF | 151:48 |
| 9H-EWI | 9H-EWI | PRG/LKPR | 41:41 |
| 9H-GKK | 9H-GKK | STR/EDDS | 13:35 |
| 9H-MLA | 9H-MLA | OPO/LPPR | 13:54 |
| 9H-MLB | 9H-MLB | PRG/LKPR | 76:43 |
| 9H-MLD | 9H-MLD | MAD/LEMD | 54:49 |
| 9H-MLE | 9H-MLE | DUS/EDDL | 115:25 |
| 9H-MLL | 9H-MLL | BGY/LIME | 70:57 |
| 9H-MLO | 9H-MLO | PSA/LIRP | 50:17 |
| 9H-MLP | 9H-MLP | PRG/LKPR | 33:53 |
| 9H-MLQ | 9H-MLQ | XRY/LEJR | 78:34 |
| 9H-MLR | 9H-MLR | AGP/LEMG | 68:02 |
| 9H-MLS | 9H-MLS | AGP/LEMG | 78:29 |
| 9H-MLU | 9H-MLU | DUS/EDDL | 38:00 |
| 9H-MLV | 9H-MLV | KVA/LGKV | 2:32 |
| 9H-MLW | 9H-MLW | INN/LOWI | 62:08 |
| 9H-MLX | 9H-MLX | BER/EDDB | 28:04 |
| 9H-MLY | 9H-MLY | NCE/LFMN | 27:16 |
| 9H-SWA | 9H-SWA | KVA/LGKV | 25:56 |
| 9H-SWC | 9H-SWC | FKB/EDSB | 48:08 |
| 9H-SWD | 9H-SWD | DUS/EDDL | 7:27 |
| 9H-SWE | 9H-SWE | PRG/LKPR | 63:54 |
| 9H-SWF | 9H-SWF | CFU/LGKR | 51:51 |